neděle 8. května 2011
Na tuhle rozhlednu jsem se dostal víceméně omylem. Vyrazili jsme na bobovou dráhu v Němčičkách a chtěl jsem využít příležitosti a prohlídnout si rozhlednu na Kraví hoře. Do Bořetic jsme přijeli od Němčiček, hlavu jsme si mohli ukroutit, jak jsme vyhlíželi rozhlednu a nikde nic. Odbočili jsme vpravo na Velké Pavlovice a před námi na kopci rozhledna. Jenom ten tvar mi nějak neseděl; podle fotek na internetu to měl být dřevěný hranol a tohle bylo spíš jakési ptačí hnízdo. Našli jsme si cestu mezi vinohrady a přijeli autem až pod rozhlednu. Tady jsme zjistili, že jde o rozhlednu Slunečnou.
Dobrým dojmem působila hned od začátku. Rozhledna stojí na vyasfaltované ploše s lavičkami a stoly. Nechybí turistický rozcestník, tabule s informacemi ani panoramatické fotky okolí. Hned vedle je stánek se suvenýry, vinný sklípek a WC (zdarma) - vše ve stylu vinných sklípků, čisté, upravené, neposprejované - připadal jsem si jako v Rakousku.
Rozhlednu tvoří dvanáct kulatých trámů, ukotvených po dvou a rozmístěných do vějíře kolem ocelového točitého schodiště (3 x 25 schodů). 15 metrů nad zemí je umístěná vyhlídková plošina. Na zábradlí jsou připevněné panoramatické fotky s příslušným výhledem a popisem orientačních bodů. Tady jsme konečně zjistili polohu rozhledny Kraví hora; cestou z Němčiček jsme ji vidět nemohli, alébrž byla za kopcem, snad někdy příště, třeba na kole. Ale zpátky ke Slunečné. Ochoz je opět vzorně upravený, žádná špína, poškození ani čmáranice - neuvěřitelné (možná jenom pro Brňáka :-( ). Rozhledové podmínky nebyly úplně ideální, ale Pálavské vrchy byly vidět celkem dobře, zřejmě byl k vidění i Lednický minaret, ale jistý si nejsem. Na severní straně je vidět rozhledna na Kraví hoře.
Celkový dojem z rozhledny jednoznačně příznivý: krásné umístění mezi vinohrady, pěkný rozhled, zajímavá stavba, okolí rozhledny upravené a vybavené tak, jak jsem nikde jinde neviděl, všechno čisté, vzorně upravené a udržované - velká pochvala Velkopavlovickým.
Nakonec pár technických údajů z internetu:
Výstavba turistického areálu byla zahájena dne 9. března 2009. Dodavatelem stavby se stala na základě výběrového řízení firma Teplotechna, a. s. Ostrava. Projektantem samotné stavby rozhledny je známý architekt Ing. Martin Novák ve spolupráce s Ing. Antonínem Olšinou. Turistický areál, navozující svým ztvárněním pohodu na jihu Moravy, je dílem místního projektanta Josefa Veverky.
Turistický areál se rozkládá ve výšce 225 metrů nad mořem ve vinařské trati Nadzahrady, její nejvyšší bod dosahuje do výše 18,6 m. Vyhlídková plošina je položena ve výšce patnácti metrů. Základy pod stavbou jsou železobetonové, podezdívka je postavena z kamenů bílého vápence, které sem byly přivezeny z lomu nedaleko Senice. Dřevo pochází z Vysočiny, konkrétně z lesů okolo města Ždírec nad Doubravou.
zdroj: http://www.hrady.cz/index.php?OID=7756
Žádné komentáře:
Okomentovat